اخلاق

تمرین و یادگیری اخلاق انسانی و اسلامی

بررسی و توضیح در مورد لعنت خداوند

در قسمت قبل خواندیم که دروغگو از رحمت خدا به دور است و مورد لعنت خداوند قرار می گیرد . در این قسمت به توضیح مختصری پیرامون پاره ای از عناوین و خصوصیات مربوط به لعن می پردازیم .

 

لعن یعنی چه ؟

راغب اصفهانی در معنای واژه « لعن » می نویسد :

« لعن به معنای راندن و دور ساختن از روی خشم و غضب است . لعن خدا در آخرت به صورت عقوبت و کیفر نمایان می شود و در دنیا به معنی بریدن از رحمت و توفیق خداوند است و اگر لعنت از ناحیه ی مردم باشد به معنای نفرین به یکدیگر است . »

 

در اینجا این سوال مطرح می شود که کسی که مورد لعن خدا قرار می گیرد چه عواقب شومی در پیش خواهد داشت ؟

 

قرآن کریم در این باره قاطع و صریح چنین پاسخ می دهند :

« .... کسی را که خدا لعنت کند هرگز برای او یار و مددکاری نخواهی یافت » « نساء / 52 »

و در جای دیگر می فرماید :

« ... هر کس که غضبم بر او وارد شود قطعاً سقوط می کند { : خوار و هلاک می شود } . » « طه / 81 »

 

لعنت شدگان کیانند ؟

خداوند متعال در قرآن مجید افراد و گروههای بسیاری را مورد لعن قرار داده است که عبارتند از :

 

1- منافقان :

« خداوند به مردان و زنان منافق و کافران وعده آتش دوزخ داده است . جاودانه در آن خواهند ماند ، همان برای آنها بس است و خدا آنها را از رحمتش دور ساخته و عذاب جاوید برای آنان است . » « توبه / 68 » ( در فتح /6 و احزاب /61 نیز مورد لعن قرار گرفته اند )

 

 

2- مشرکان :

« و نیز خدا خواست تا مردان و زنان منافق و مردان و زنان مشرک را که به خدا گمان بد می برند عذاب و کیفر دهد . حوادث سوئی { که برای مومنان انتظار می کشند } تنها بر خودشان نازل می شود و خداوند بر آنها غضب کرده و آنان را از رحمت خود دور ساخته و جهنم را برایشان آماده کرده است ، و چه بد سرانجامی است .» « فتح / 6 »

 

3- کافران :

« کسانی که کافر شدند و در حال کفر از دنیا رفتند لعنت خداوند و فرشتگان و همه مردم بر آنها باد » « بقره / 161 » ( نظیر این آیه در احزاب / 64 و توبه /68 نیز آمده است )

 

4- فساد کنندگان در زمین :

« و آنها که عهد الهی را پس از محکم کردن می شکنند و پیوندهایی را که خدا دستور برقراری آن را داده می گسلند و در روی زمین فساد می کنند ، لعنت خدا و بدی { و مجازات } سرای آخرت از آن ایشان است . » « رعد / 25 »

 

 

5- قوم یهود :

« یهود گفتند دست خدا به زنجیر بسته است . دستهایشان بسته باد! و به خاطر این گفتار مورد لعن و نفرین واقع شدند ... » « مائده / 64 »

 

6- مرتدان (آنها که اسلام را پذیرفته و سپس از اسلام باز گردند ) :

« چگونه خداوند هدایت کند گروهی را که بعد از ایمان آوردن و گواهی دادن به حقانیت رسول و در حالی که نشانه های روشن برا آنها آمد ، کافر شدند ؟ و خدا گروه ستمکاران را هدایت نخواهد کرد . کیفر آنها این است که لعن خداوند و فرشتگان و مردم همگی بر آنها باد . » « نساء / 117 و 118 »

7- شیطان :

« و حتما در لعنت من بر تو تا روز قیامت خو.اهد بود . » « ص / 78 »

« و لعنت { : دوری از رحمت حق } بر تو خواهد بود تا روز قیامت » « حجر / 35 »

 

8- کسانی که خدا و رسول را آزار می دهند :

« آنها که خدا و پیامبرش را آزار می دهند خداوند آنها را از رحمت خود در دنیا و آخرت دور ساخته و برای آنان عذاب خوار کننده ای آماده کرده است . » « احزاب / 57 »

 

کسانی که خدا و رسول را آزار می دهند چه کسانی هستند ؟

 

9- دروغگویان :

که آیات آن در مطلب قبلی ذکر شد .

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۶ساعت 8:56  توسط محب  |